HATHA JOGA

Natha Sampradaja Hatha Joga 


Hatha Joga jest schronieniem dla zranionych przez trzy cierpienia (czyny, emocje i myśli). Hatha Joga buduje dla wytrwałych w jej praktyce prawdziwą opokę duchowej realizacji. Hatha Joga występuje w dwóch formach znanych jako Krijapada oraz jako Anuttarapada. Pierwsza akcentuje subtelne ćwiczenia doskonalenia formy ciał(a), a druga ekscesywne odosobnienia i intensywną praktykę koncentracji.

Termin Hatha składa się z dwóch sylab: Ha i Tha. "Ha" to solarna energia Prany, siły życia, symbol rzeczywistości, kształt Pana Śiwy, także niebiańska woda oraz niebiańska mądrość. "Tha" to księżycowa odbiorczość, romantyka, przyjemność, a także koncentracja. Ha to słońce, zaś Tha to księżyc. Solarna energia oznacza tensję, naprężenie, zaś księżycowa wzmaga relaks, rozprężenie i odpoczynek. W ten sposób sylaba Ha odnosi się do strumienia słonecznego nozdrza zwanego Pingala, a Tha do nozdrza księżycowego zwanego Ida. Naprężenie i odprężenie, tensja i relaks to właściwe sposoby równoważenia energii Pingala i Ida.

Powodzenie osiąga się w kultywowaniu Hatha Jogi dzięki właściwej postawie psychicznej. Pielęgnujemy cechy takie jak radość, wytrwałość, odwagę, mądrość i wiarę! Konieczna jest ufność w instrukcje Guru (nie ma Jogi bez Guru) i szczere podążanie za duchowym przewodnictwem własnego mistrza duchowego. Należy powstrzymać się od duchowej ślepoty wywyższania własnej wiary religijnej ponad inne. Jogin, a właściwie Sadhaka - Praktykant, musi uwolnić się od zmartwień wytwarzanych przez umysł, powstrzymać się od wyrządzania zła, krzywdy i szkody, kradzieży i oszustwa. Mówienie prawdy, szczerość, wstrzemięźliwość, tolerancyjność, współczucie, skromność i siła dobrej woli to cechy godne pielęgnowania i rozwijania w treningu Hatha Jogi. 

Siedem Grup praktyk stanowi ścieżkę znaną jako Hatha Joga:

Śodhana (Szatkarman) - Sześć Rytuałów Oczyszczenia
Dridhata (Âsana) - wzmocnienie formy ciał(a); siła; zręczność;
Sthairjam (Mudra i Bandha) - postawa stabilności i cichości;
Dhairjam (Pratjahara) - cierpliwość, wytrwałość; uspokojenie;
Laghwan (Prânajâma) - lekkość, wnikliwość, jasność;
Pratjakszam (Dhârana/Dhjâna) - wrażliwość, rozpoznawanie;
Samâdhi - ekstaza ciała światła; odosobnienie; pokój

Hatha to odbieranie rzeczywistości, koncentracja prany (niebiańskiej wody życia), przyjemność koncentracji na kształcie Pana Śiwy, księżyc przyjmujący słoneczną pranę (energię), to rozkosz odbierania i koncentracji niebiańskiej mądrości. Termin Hatha oznacza równowagę lub zrównoważenie energii Pingala i Ida, słońca i księżyca, aktywności i pasywności, promienności i pasywności. Zrównoważenie przynosi ze sobą wielką Moc, Siłę, a to jest właśnie esencja znaczenia terminu Hatha.

Każdy Instruktor Hatha Jogi Praktykuje Linga Pudźam

Hatha Joga jest także doskonałym treningiem psychofizycznym dla Wojowników kultywujących duchowe sztuki walki, albowiem w oparciu właśnie o Hatha Jogę ćwiczy się indyjski Kalaripayat, który jest źródłem wszystkich orientalnych sztuk walki takich jak Tai Chi, Kung Fu, Qi-Kung i inne cechy godne pielęgnowania i rozwijania w treningu Hatha Jogi. 

Dźina lub Dźajna to Zwycięzca, ten który poskromił pragnienie wcielania się, zdobywca oświecenia, wiedzy i wolności. Słowo to określa zrealizowanego Natha, który jest wielkim bohaterem, zwycięzcą ciała i zmysłów, Mahawirą. Dźina jest uosobieniem doskonałego Natha (Adepta, Strażnika Ścieżki). Śriwatsa najwyższej wiedzy serca boskiej istoty promieniuje z serca Dźaina w postaci podwójnej wadźry, którą Natha nosi jako symbol celu Hatha Jogi. 

Hatha Joga jest najczęściej kultywowana jako elementarne wprowadzenie do Radźa Jogi lub innej esensjonalnej tradycyjnej Jogi, w tym do Krija Jogi lub Laja Jogi. Hatha Joga często polecana jest głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, z uwagi na rozwój człowiek od strony ciała i asan oraz przygotowywanie się do głębszych praktyk autentycznej Jogi. Adept inicjowany w pełni w Hatha Jogę zwany jest Natha - Strażnikiem Tajemnicy... 

Każdy Instruktor i Nauczyciel Hatha Jogi czyli po prostu Jogi, przynajmniej trzy razy w roku, w każdy Nów Księżyca wypadający w Poniedziałek kultywuje Linga Pudźam ze swoimi Uczniami! Podobnie w najważniejszym Dniu Joginów i Jogi - w Mahaśiwaratri - ku czci Pierwszego Mistrza Jogi. Nie ma praktyki Jogi bez kultywowania Mahasiwaratri w grupach adeptów ćwiczących Jogę Nathów! Ktoś kto nie umie zorganizować i prowadzić ytuału Linga Pudźam na pewno nie jest Instruktorem ani Nauczycielem Jogi, Hatha Jogi, podobnie jak ktoś kto nie przynależy do starego Zakonu Nathów czyli Joginów poprzez Inicjację. 

Śri Śri Himalaya Swami 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz